Çikolatayı doğru şekilde eritmek için bir kaç kuralı uygulamak gerekiyor.

Çikolatayı eritirken kullandığınız tüm malzemelerin; elleriniz de dahil olmak üzere kuru olması gerekiyor. Eritme işlemi direkt ateş üzerinde olmamalı. Hangi yöntemi seçerseniz seçin tek yapmanız gereken kuralları takip etmek ve acele etmemektir.

Mikrodalgada eritme yöntemi: Eriteceğiniz çikolataları doğradıktan sonra ısıya dayanıklı mikrodalga kabına alın ve fırının ısısını orta seviyeye ayarlayın. İşlemin süresi 15-20 dakika olmalıdır ve çikolata tamamen eridikten sonra mikrodalgadan çıkarılmalı ve 12 dakika bekletilmelidir.

Benmari usulü eritme yöntemi: Küçük bir sos tenceresine bir miktar su doldurun. Ancak su eklediğiniz kabın ağız kısmı içine çikolata koyacağınız kabın tabanından daha küçük olmalıdır. Üstte kalan kap su ile temas etmemelidir. Tenceredeki suyu kaynatın. Diğer kabın içine eritmek istediğiniz çikolatayı ekleyin. İçinde çikolata olan kabı kaynar su olan kabın üzerine yerleştirin ve çikolata eriyene kadar arasıra karıştırarak bekletin. Çikolata eridiğinde su dolu kabın üzerinden dikkatlice alın. Kabın üzerini kağıt havlu ile kapatıp bir süre bekletin.