Pazardan, marketten karpuz alanları seyredin. Karpuzu okşamaktan tıklamaya kadar bir çok yanlış yöntem kullanılıyor. Çiftçilerden iyi karpuz seçme yöntemi;

1 ) Güneşin altında olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için karpuzun toprağa temas ettiği yeri inceleyin. Burada insanlarda olduğu gibi yuvarlak lekeye bazıları karpuzun göbeği diyor. Burası kremsi ya da soluk sarı renkli bir nokta şeklinde olmalı; beyaz ya da açık yeşil renkte olmamalı. Eğer karpuzda bu işaret yoksa, karpuz erken hasat edilmiş olabilir. Bu da karpuzun tat, doku ve sululuk durumunu olumsuz etkileyecektir.

2 ) Karpuzdaki örümcek ağı benzeri yerler arıların karpuz çiçeklerini döllerken dokunduğu yerlere işarete eder. Ne kadar örümcek ağı lekesi varsa o kadar fazla arı döllemiş demektir ve karpuz daha tatlı demektir.

3 ) Karpuzun sapının kuru olması olgun olduğunu gösterir. Eğer sapı yeşilse yeni koparılmış demektir ve olgunlaşmayacağı manasına gelir.

4 ) Karpuzun ağırlığı da önemlidir. En ufak veya en büyük karpuzları tercih etmeyin. Ortalama boydaki bir karpuz seçmek daha mantıklıdır.

5 ) Uzun karpuzlar suluyken yuvarlak karpuzlar daha tatlıdır.