Merhabalar bugün sizlerle omega 3 bakımından çok zengin ve kırmızı etli bir balık olan orkinos yapacağız. Öncelikle balığımızı temizleyerek işe başlıyalım. Ben balığımı balıkçımdan iri bir madalyon dilim olarak aldım.

Bu balığın lezzetine tam ulaşmak için mutlaka kanının tamamen çıktığından emin olun. Bunun için en güzel yöntem tuzlu ve buzlu suda balığınızı bekletmektir. Suyunuz kan ile bulandıkça suyunuzu değiştirerek balığınızın kandan tamamen arındığından emin olun.

Ben balığımın orta göbek kemiğini çıkartarak 4 eşit parçaya böldüm.

Avokado Soslu Izgara Orkinos

Tarifi Yazdır
Kategori Deniz Ürünleri
Mutfak Dünya Mutfakları
Etiket orkinos

Notlar

Derin bir kap içerisine balıklarınızı koyarak üzerine tuz ve iri çekilmiş karabiber ile tatlandırın. 1 yemek kaşığı soya sosu ve 1 yemek kaşığı zeytin yağı ile balıklarınızı ters yüz ederek her yerini marina edin. Bu şekilde balıklarınızı en az 30 dakika dinlendirin.
Balıklarınız bekleme aşamasında iken gelin bu sırada sosumuzu hazırlayalım. Avokadonuzu kesip ufak küpler haline getirin. Blander kabı içerisinde yoğurt, zeytin yağı, limon ve tuz ile birlikte homojen bir karışım elde edene kadar 2 – 3 dakika parçalayın. Sosumuz artık hazır.
İnce ince doğradığımız sarımsak ve maydanozlarımızı balığımızın marina sosundan biraz alarak karıştırın.
Izgaranızı ya da döküm tavanızı yaklaşık olarak 6 dakika yüksek ateşte iyice kızdırın.
Sarımsaklarınızı ve maydanozunuzu 1-2 dakika çevirerek soteleyin ve bir kenara alın.
Geldik balıklarımıza. Balıklarınızın tüm taraflarını öne arka ve yanlar olmak üzere her yerini 2 şer dakika olmak üzere dağlama yöntemi ile pişirin.
Pişen balıklarınızı dilimleyerek servis tabağına alın. Üzerine avokado susundan istediğiniz kadar koyun. Tabağınızın yanına da marine yağı ile sotelediğimiz sarımsak ve maydanozları koyarak sıcak servis yapın.
Afiyet olsun